2024 Författare: Ethan Spencer | [email protected]. Senast ändrad: 2023-12-17 09:02
Innan Christopher Nolans dystra upptar Läderlappen (och serien av grafiska romaner som hans version baserades på) och före de flera versionerna av Batman som trotts över skärmen under slutet av 80-talet och 90-talet var det 60-talets tv-serieversion av Batman med huvudroll Adam West. Campy, lite bisarr, full av tunt slöjade insinuation, och sann för varje tum i serietidningsserien, har den ursprungliga live-action Batman-serien varit en favorit för den här dagen. En av de bästa sakerna med showen var den höga designen av alla från kostymbesättningen till de natursköna konstnärerna. 60-talet Batmobile som presenterades i serien, anpassades av ingen annan än George Barris. Bilen har varit en av de mest ofördelbara bilderna från serien, och Mr Barris, som faktiskt köpt bilen från Ford för $ 1,00 och "annan värdefull övervägning", har hållit den i sin personliga samling i flera år. Men det blev nyligen meddelat att det kommer att gå upp till auktion i januari.
Batmobilen var designad runt 1955 Lincoln Futura konceptbil. Bilen sågs först i Chicago Auto Show 1955, där den var målad pärlemorsk vit. Den hade byggts för hand i Turin, Italien till ett belopp av 250 000 dollar. Det gjorde sin film debut i 1959-funktionen, "Det började med en kyss". Dean Jeffries var ursprungligen anställd för att bygga Batmobile, men när produktionen flyttade upp efter ett antal veckor kunde han inte slutföra jobbet. George Barris gick med på att göra det, men med bara tre veckor för att slutföra jobbet bestämde han sig för att klä ut en bil som redan var i hans butik och som han trodde skulle bli en hit i Hollywood. Han utformade Batmobilen runt Lincoln Futura som hade suttit i sin butik i flera år, och legenden föddes. Tyvärr blev bilen plågad med problem under första filmningen, och produktionen hamnade i stället för att ersätta mycket av motorn och överföringen med Ford Galaxie-delar, men den övergripande designen var kvar. Bilen George Barris köpt för $ 1,00 är nu värt närmare $ 2 miljoner. Om du har den typen av pengar som sparkar runt, kan en liten Bat-historia vara din.
Rekommenderad:
Abu Dhabi polis Lägg till $ 3,4 miljoner bil till sin redan imponerande fordonsflotta
Du kommer inte att tro på den otroliga sortimentet av superbilar som Abu Dhabi polisavdelning använder för att jaga ner onda män.
Ferris Buellers bil: Den fiktiva karaktärens bil säljer till en mycket riktig pris
Ferris Buellers bil säljer för nio gånger sitt ursprungliga pris i Kanada.
Justin Biebers bil: Snabb, Snygg och Ung, Precis som ägaren
Justin Bieber Fisker Karma startade sin resa samtidigt som han gjorde.
Tygas bil: Att ha en snabb bil är inte densamma som att kunna köra den
I riktigt 21-talets mode sluter Tyga ut i sin Lamborghini och lägger sedan in foton på Instagram.
Usain Bolt's Car: Vad ger du den snabbaste mannen i världen? En super snabb bil
Usain Bolts anpassade Nissan GT-R kommer att auktioneras ut till välgörenhet i slutet av oktober.