2024 Författare: Ethan Spencer | [email protected]. Senast ändrad: 2023-12-17 09:02
Om du av en eller annan anledning har alltid velat äga en bil som Mike Tyson brukade köra, nästa månad får du en sällsynt möjlighet att göra det. Det beror på att Mike Tysons mycket sällsynta 1995 Ferrari F50 - en av bara 349 någonsin producerat - går upp till auktion i mars.
Tyson är en internationellt känd kändis, så han gör en bra krok för någon bilauktion, men i själva verket är Ferrari F50 i sin tur en varm biljettobjekt. Även som en drivmaskin är det inte svårt att se varför Tyson betalade fullt pris för bilen tillbaka på 90-talet, enligt Sothebys auktionslista:
"Denna fanatiska uppmärksamhet på detaljer i att lägga till prestanda och minska vikt betalade massiva utdelningar när det gäller prestanda. Kan raka till 60 mph från stillestånd på bara 3,6 sekunder, F50 kan accelerera framåt mot en toppfart på 202 mph om föraren var modig nog att fortsätta accelerera. Ännu otroligt var bilens tid för en stående mil - bara 30,3 sekunder."
Listan fortsätter att säga att Tyson höll på bilen för "flera år" och sätta en respektabel 4 900 kilometer på kilometern. Därefter byttes händerna några gånger, genom flera uppgraderingar längs vägen, men bilen har ändå inte skjutits upp till sina gränser prestationsmässigt, och enligt Sotheby s har den aldrig "blivit driven hårt" alls. Och huruvida vem bilens nästa ägare slutar att välja att driva den till dessa gränser eller inte, kommer de säkert att få sina pengar att värda:
"Den åtföljs av en partiell servicehistoria, liksom de två uppsättningarna verktyg i framdäck, ägarhandböcker och garantibokgolle i läderfolio, hjuluttag, bälte i väska, både avtagbar hardtop och nödstoppskudde med väska (i fint skick), verktygslampa, fönsterklistermärke, och "cirkusstammen" som innehåller rullstänger och ett kolhäftande tonneau-lock."
Med tanke på allt det är det inte för förvånande att det uppskattade vinnande budet för bilen har fastställts av Sotheby's på mellan 2,2 och 2,4 miljoner dollar. Auktionen börjar den 11 mars, så du har ett tag att gå igenom dessa soffkuddar.
Rekommenderad:
Worlds Greatest Gambler - Billy Walters - lägger upp $ 20 miljoner hus upp för auktion
Billy Walters gör pengar vadslagning på sport. Nu satsar han på att någon ska gaffla över $ 20 miljoner eller mer för sin Rancho Santa Fe herrgård.
Jackie Robinsons 1947 MLB-kontrakt går upp för auktion
Att lägga till kontraktets värde är det faktum att det är den enda kända kopian som fortfarande är känd att existera, eftersom både MLB och Dodgers säger att de inte har en. Det återspeglar $ 5.000 Jackie Robinson fick sitt första år i Major League Baseball.
Presidential Ferrari F430 upp till auktion
Vill du köra som president Donald Trump? Gå till Fort Lauderdale den 1 april för en chans att köpa sin 2007 Ferrari!
Den rosa stjärnan, världens mest dyra klippa diamant, går upp för auktion
Även om Pink Star överstiger den beräknade siffran på 60 miljoner dollar, kommer det att få en betydande ökning av budgivningen för att den ska bli mer än den gjorde tillbaka i november 2013, då diamanten såldes för 83 miljoner dollar.
En klassisk Jaguar XJ220 går upp för auktion
En halv miljon dollar kunde köpa dig en mycket begränsad klassisk Jaguar XJ200 som har hållit flera hastighetsrekord.